Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku

Służba Liturgiczna PDF Drukuj Email
13.01.11 | Administrator

 

Pismo święte o ministranturze:

 

"Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Jezusa: Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby (...) Jezus wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym" (J 6, 8-9, 11) Tak, więc ów "praministrant" usłużył samemu Zbawicielowi i w ten sposób uczestniczył w cudzie rozmnożenia chleba i ryb, który możemy uważać za zapowiedź Eucharystii.

 

Patron ministrantów:

 Patronem ministrantów jest święty Dominik Savio, który urodził się 02-04-1842 r. w Turynie. Podczas Wielkanocy 08-04-1849 roku przyjął Komunię świętą i z tej okazji złożył postanowienia: będę się często spowiadał  i przyjmował Komunię św., będę czcił dzień święty, moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja, raczej umrę, aniżeli zgrzeszę.

 Dominik mając zaledwie pięć lat usługiwał do Mszy św. Zawsze punktualny, pobożny, zrównoważony. Jego największym pragnieniem było zostać świętym. Dążył do świętości pod okiem ks. Bosko, który mówił: "Bądź zawsze wesoły, spełniaj dobrze swoje obowiązki i pomagaj kolegom."

 Całe życie Dominika było ciągłym staraniem się o świętość. Chory na nieuleczalną chorobę zmarł 09-03-1857 r. a w roku 1950 papież Pius XII ogłosił go błogosławionym a w 1954 roku ten sam papież zaliczył Dominika w poczet Świętych.

KRONIKA MINISTRANCKA