Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Aktualności
PARAFIALNA WSPÓLNOTA MODLITWY WSTAWIENNICZEJ
14 - 08
2019

PARAFIALNA WSPÓLNOTA MODLITWY WSTAWIENNICZEJ

Przypominamy o Parafialnej Wspólnocie Modlitwy Wstawienniczej. Jeśli mają Państwo intencje modlitewne (nie tylko dotyczące naszych Parafian), zachęcamy do wysyłania intencji przez sms pod nr 516 453 394.

więcej

archiwum aktualności

Uroczystość NMP Królowej Polski

W piątek, 3 maja, będziemy obchodzili Uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski.
Jest to jednocześnie Święto Konstytucji 3 Maja. Msze św. w tym dniu odprawimy o godz. 7:00, 9:00, 12:00 i 18:00.

Zapraszamy szczególnie na Mszę św. w intencji ojczyzny, o godz. 12:00.

Na tę Mszę św. zapraszamy tradycyjnie poczty sztandarowe, przedstawicieli władz i organizacji pozarządowych.

***
Święto NMP Królowej Polski zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi polscy zaproponowali papieżowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą Polską  Konstytucją  uchwaloną 3 maja 1791 r. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubowania Jana Kazimierza – król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną.

Święto Konstytucji 3 Maja  natomiast, zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1971 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku.  Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. i pierwszą w Europie – spisaną ustawą tego typu . Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.

Obecnie to szczególne  Święto Kościelne i Narodowe obchodzone jest w całej Polsce. Odbywają się liczne uroczyste pochody, wywieszane są Flagi Państwowe i Maryjne, we wszystkich kościołach odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji Ojczyzny.

 

POLECANE STRONY
MEDIA