Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Aktualności
UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO
24 - 03
2019

UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO

25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego – jest to jednocześnie Dzień Świętości Życia. Chcemy się w tym dniu modlić o poszanowane życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Na Mszach św. będziemy mogli podjąć duchową adopcję dziecka poczętego.

więcej

archiwum aktualności

Uroczystość NMP Królowej Polski

W czwartek, 3 maja, będziemy obchodzili Uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski.
Jest to jednocześnie Święto Konstytucji 3 Maja. Msze św. w tym dniu odprawimy o godz. 7:00, 9:00, 12:00 i 18:00.

Zapraszamy szczególnie na Mszę św. w intencji ojczyzny, o godz. 12:00.

Na tę Mszę św. zapraszamy tradycyjnie poczty sztandarowe, przedstawicieli władz i organizacji pozarządowych.

***
Święto NMP Królowej Polski zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi polscy zaproponowali papieżowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą Polską  Konstytucją  uchwaloną 3 maja 1791 r. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubowania Jana Kazimierza – król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną.

Święto Konstytucji 3 Maja  natomiast, zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1971 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku.  Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. i pierwszą w Europie – spisaną ustawą tego typu . Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.

Obecnie to szczególne  Święto Kościelne i Narodowe obchodzone jest w całej Polsce. Odbywają się liczne uroczyste pochody, wywieszane są Flagi Państwowe i Maryjne, we wszystkich kościołach odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji Ojczyzny.

 

POLECANE STRONY
MEDIA