Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Aktualności
MATKA BOŻA PIELGRZYMUJĄCA
15 - 10
2018

MATKA BOŻA PIELGRZYMUJĄCA

W przyszłą niedzielę będziemy gościli w naszej parafii s. Celinę Junik z Szenszatackiego Instytutu Sióstr Maryi, która opowie nam o Apostolacie Pielgrzymującej Matki Bożej i zachęci do założenia w parafii kręgu apostolatu.

więcej

archiwum aktualności

Nieszpory z Lucernarium

W niedzielę rozpoczniemy Adwent.
Chcemy wejść uroczyście w ten piękny okres poprzez celebrację nieszporów z obrzędem światła.
Odprawimy je w sobotę (2.12.17 r.) o godz. 19:30, bardzo serdecznie zapraszamy.

    Poranek i zmierzch od zawsze miały dla człowieka znaczenie symboliczne. Dla chrześcijan były to pory dnia szczególnie ważne dla ich modlitwy. Wierni schodzili się wtedy i razem wielbili Boga w psalmach, hymnach i pieśniach pełnych ducha. Zapalali też swoje lampy i pochodnie, oświetlajac nimi miejsce zgromadzenia. Z czasem, z tej praktycznej czynności zrodziło się lucernarium, krótki obrzęd światła, który rozpoczyna niektóre celebracje liturgiczne, przede wszystkim Wigilię Paschalną w Wielką Noc, a dziś liturgię I Nieszporów I Niedzieli Adwentu.
    Lucernarium wprowadza nas najpierw w doświadczenie braku światła. Za sprawą naszych zmysłów i wyobraźni ożywa w nas cały świat duchowych znaczeń ciemności. Zgaszone świece przywołują noc z Ogrodu Oliwnego, gdy Chrystus przeżywał trwogę i smutek w obliczu śmierci. Mrok poddaje nas próbie,  jakiej poddane były ewangeliczne panny, czekające nocą na oblubieńca, którym zabrakło czujności i rozsądku. Ciemność jest jak mętna niepewna woda, jak przewrotne myśli szatana – księcia ciemności. Pod osłoną nocy, ludzie nieprawi zasiewają kąkol w zbożu albo szykują zasadzki na sprawiedliwych. Noc, to biblijny obraz umierania i duchowego zagubienia człowieka.
    Bóg wzywa jednak każdego z nas z ciemności do swojego niezniszczalnego światła. Dlatego rano i wieczorem – o świcie i o zachodzie słońca – Kościół wspominana Paschę Chrystusa: Jego przejście ze śmierci do życia, z ciemności śmierci do światła zmartwychwstania.

POLECANE STRONY
MEDIA